Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Dorota Dominik: Potrzeba wytchnienia

Opiekuj się ludźmi, a wtedy będą się opiekować twoim biznesem – Richard Branson, miliarder

POTRZEBA WYTCHNIENIA

Lepsza jakość odpoczynku to lepsza jakość w pracy

Świat obiegł krótki filmik o tym, jak brytyjski miliarder Richard Branson przyłapuje swojego pracownika na drzemce w pracy. Rzecz działa się w Virgin Atlantic w Sydney, Branson ma bowiem zwyczaj odwiedzania wszystkich swoich placówek. Najciekawsza rzecz natomiast miała miejsce później, gdy zamiast obudzić niefrasobliwego młodzieńca, bogacz zrobił sobie z nim zdjęcie, a następnie ze stoickim spokojem stwierdził, że pracownik nie spał, tylko „był w trybie czuwania i zbierał siły, których potrzebował”. Niedawno też miliarder na swoim oficjalnym profilu na Twitterze zamieścił manifest, w którym podkreśla, jak ważna jest waga snu dla współczesnego człowieka…

No cóż, mała rzecz, a zdumiewa, szczególnie w Polsce, gdzie stosunek do pracownika i jego pracy, czy też relacje szef-podwładny nazywamy oględnie „trudnymi”. Polacy należą do najbardziej zapracowanych nacji w Europie. Pracujemy często nie pięć, a siedem dni w tygodniu i znacznie ponad czterdzieści godzin. Poza tym nie robimy sobie przerw, często zostajemy w firmie po godzinach. Naszą specjalnością i paradoksem jest to, że w Polsce nawet bezrobotni pracują, a co trzeci z nich na czarno – na co zwrócili uwagę Amerykanie w internetowym serwisie Ozy.com. Nawał obowiązków zawodowych idzie w parze z nadmiarem obowiązków w domu. Mamy problemy ze spaniem i nie umiemy odpoczywać. To tylko kilka powodów naszego chronicznego (permanentnego) przemęczenia traktowanego od lat przez specjalistów jako odrębna jednostka chorobowa. Według opublikowanego raportu z badań Diagnoza zmęczenia Polaków Bodymax, 86 proc. badanych przyznaje, że największe źródła zmęczenia związane są z pracą. Dodajmy do tego jeszcze napięcia wynikające z nie zawsze dobrej atmosfery w firmie oraz frustrację wynikającą z wysokości wynagrodzenia. W takiej atmosferze urlop (i dla pracownika, i dla jego szefa) często uważany jest za fanaberię, korzystając z niego obarczamy się poczuciem winy, a w wielu przypadkach na urlopie po prostu nadal pracujemy lub wykonujemy zawodowe obowiązki w domu.

Tymczasem skutki braku odpoczynku od pracy bywają bardzo niebezpieczne dla nas i naszego zdrowia. Brak urlopów wbrew pozorom nie przynosi też żadnych korzyści firmie – spada bowiem wydajność, efektywność i jakość wykonywanej pracy, znacznie pogarsza się kreatywność, pogarszają się relacje międzyludzkie, mnożą konflikty. Równocześnie narasta lęk o utratę pracy i obawa, iż nie sprostamy wymaganiom i oczekiwaniom pracodawcy, jednocześnie mając duże poczucie obowiązku. Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Janusz Heitzman, mówiąc o pogarszającym się stanie zdrowia psychicznego Polaków, podaje, że pracodawcy celowo utrzymują pracowników w przekonaniu, iż są mało wydajni i opieszali, a jednocześnie stawiają wymagania, które nie mogą być spełnione. Skutkiem tego jest rozbicie rodziny, depresja, choroby somatyczne, przedwczesna umieralność oraz ogólnie zła jakość życia psychicznego.

Innym problemem pozostaje też jakość naszego wypoczynku (urlopu). Jeśli jest go zbyt mało, ludzie starają się o jak najszybszy „reset”, w czym mają pomóc wszelkie skrajności od alkoholu począwszy, a na wyczynach ekstremalnych skończywszy. I tu niewiele się zmienia, choć od lat mówi się o formule slow life czy koncepcji work-life balance, która zakłada harmonijne przenikanie się sfery życia zawodowego i osobistego pracownika. A więc – lepsza jakość odpoczynku to lepsza jakość w pracy… Dobrego urlopu Państwu życzę!

Dorota Dominik

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
© 2018 SLD. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem