loader

SONDA

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu aborcji?

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

TAK dla finansowania in vitro z budżetu województwa!

dodano 2017-10-03 13:42 w kategorii: Informacje

W pierwszą rocznicę Czarnego Protestu politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej przygotowali projekt uchwały, która wzywa Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego do opracowania wieloletniego programu zdrowotnego „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego” dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego na lata 2018 – 2022.

- Niestety, niewiele par może samodzielnie ponieść koszt zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, dlatego też to zadanie spoczywa na państwie i samorządzie. Obecny rząd wygasił ogólnopolski program dofinansowania in vitro, a największe samorządy w województwie również nie podejmują skutecznych działań w tym zakresie. W związku z tym, władze wojewódzkie powinny w tym pomóc – powiedziała Małgorzata Chyła, która jako radna SLD zgłaszała już taki projekt w 2013 r. - Niestety wówczas koalicja PO-PSL argumentowała, że skoro istnieje program ogólnopolski, nie ma sensu wprowadzać podobnego programu w województwie. Dziś sytuacja się zmieniła – dodała.

- Program ten powinien być przeznaczony dla par, które bezskutecznie próbowały leczyć bezpłodność innymi metodami. Chcielibyśmy, żeby co roku była zagwarantowała kwota minimum 300 tys. zł, ale może być wyższa, np. 500 tys., czy nawet 1 mln zł. Wszystko w zależności od potrzeb mieszkańców naszego województwa – powiedział Dariusz Wieczorek, szef Klubu Radnych SLD w Sejmiku.

Projekt uchwały powinien być rozpatrzony jeszcze na październikowej sesji. Jeżeli radni się zgodzą, program finansowania in vitro może zacząć funkcjonować od stycznia 2018 r.Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.